Möte 2022-02-24
-
1
Val av protokolljusterare och tid för justering
-
2
Fastställande av dagordning
-
3
Beslut enligt 14 § 1 st 1 LVU om restriktioner i umgänge med vårdnadshavare
-
4
Ansökan om överflyttning av vårdnad enligt 6 kap 8 § Föräldrabalken
-
5
Beslut enligt 14 § 1 st 1 LVU om restriktioner i umgänge med vårdnadshavare
-
6
Beslut enligt 14 § 1 st 1 LVU om restriktioner i umgänge med vårdnadshavare
-
7
Beslut om upphörande av omedelbart omhändertagande enligt 9 § 3 st. LVU
-
8
Beslut om upphörande av omedelbart omhändertagande enligt 9 § 3 st. LVU
-
9
Yttrande till Kammarrätten i Göteborg
-
10
Yttrande till Kammarrätten i Göteborg
-
11
Yttrande till Tingsrätten i Malmö
-
12
Ansökan om överflyttning av vårdnad enligt 6 kap 10 d § Föräldrabalken
-
13
Ansökan om överflyttning av vårdnad enligt 6 kap 8 § Föräldrabalken
-
14
Ansökan om överflyttning av vårdnad enligt 6 kap 8 § Föräldrabalken
-
15
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
16
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
17
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
18
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
19
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
20
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
21
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
22
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
23
Nedläggning av faderskapsutredning enligt 2 kap. 7 § punkt 1 Föräldrabalken
-
24
Begäran till Försäkringskassan om ändring av betalningsmottagare för barnbidrag samt att underhållsstödet betalas ut till annan lämplig person 2022-02-24
-
25
Arbetsmarknadsinformation
-
Arbetsmarknads- och socialnämnden ska enligt 16 kap. 6 h § SoL, till kommunfullmäktige lämna en statistikrapport över hur många av nämndens gynnande beslut enligt 4 kap. 1 § SoL som inte har verkställts inom tre månader från dagen för respektive beslut samt över hur många gynnande beslut enligt 4 kap 1 § SoL som inte har verkställts på nytt inom tre månader från den dag då verkställigheten avbröts.
Arbetsmarknads- och socialnämnden ska, enligt 16 kap. 6 f § SoL, till revisionen rapportera alla gynnande beslut enligt 4 kap. 1 § SoL som inte har verkställts inom tre månader från dagen för beslutet. Vidare ska nämnden rapportera alla gynnande beslut enligt 4 kap. 1 § SoL som inte har verkställts på nytt inom tre månader från den dag då verkställigheten avbröts. Nämnden ska även, enligt 16 kap. 6 g § SoL, till revisionen anmäla när nämnden har verkställt ett gynnande beslut som enligt 6 f § har rapporterats som ej verkställt.
Föreliggande rapporter avser fjärde kvartalet 2021. Under kvartalet finns det 31 gynnande beslut enligt 4 kap 1 § SoL som inte har verkställts inom tre månader. Det är fyra färre än vid förra rapporteringen.
Majoriteten rör bistånd till kommunalt andrahandskontrakt där den främsta orsaken är att matchning till lägenhet som möter klientens behov, pågår. Fem beslut rör kontaktfamilj där lämplig uppdragstagare saknas. Fyra beslut rör bistånd till öppenvård och beror främst på kö till interna öppenvårdsinsatser.
20 beslut som har rapporterats som ej verkställda inom tre månader, har under perioden verkställts eller avslutats utan att verkställas. Vad gäller gynnande beslut som inte har verkställts på nytt inom tre månader från dagen då verkställigheten avbröts, finns inget att rapportera.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §44.
-
397kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
144kb Ladda ner dokument
-
278kb Ladda ner dokument
-
174kb Ladda ner dokument
-
-
EY har genomfört en granskning av Malmö stads arbete med arbetsmarknadsanställningar under 2021 på uppdrag av stadsrevisionen.
I granskningen görs bedömningen att stadens nämnder har uppnått kommunfullmäktiges målsättning för helåret, men att nämnderna som omfattas av granskningen inte fullt ut bedöms uppnå kommunfullmäktiges intentioner med arbetsmarknadsanställningarna eftersom det saknas en analys kring hur anställningarna ska bidra till ett mervärde i enlighet med stadens budget.
Arbetsmarknads- och socialnämnden bedöms bedriva en systematisk uppföljning av arbetsmarknadsanställningar på individnivå. Däremot bedöms nämnden inte följa upp anställningarnas kvalitet och effekter på en aggregerad nivå i tillräcklig utsträckning.
I förslaget till yttrande beskrivs att mervärdet som skapas av de arbetsmarknadsanställdas arbete i staden är levererad service som kommer verksamheter, personal och Malmöbor till del. Arbetsmarknadsanställningar bidrar också till mervärden i form av minskade kostnader för ekonomiskt bistånd och till ett minskat antal hushåll som ansöker om ekonomiskt bistånd. Utöver mervärdet att deltagaren får lön och många gånger en bättre ekonomisk situation, syftar arbetet med arbetsmarknadsanställningar till mervärden i form av att deltagarens färdigheter och kompetens utvecklas och att deltagarens kvalifikationer mot den reguljära arbetsmarknaden ökar.
I förslaget till yttrande redogörs för förvaltningens åtgärder i form av ett pågående utvecklingsarbete som syftar till att fler deltagare ska lämna en arbetsmarknadsanställning och gå vidare till den reguljära arbetsmarknaden eller påbörja reguljära studier.
För att utveckla uppföljningen av resultatet av arbetsmarknadsanställningarna genomförs åtgärder för att kunna beräkna anställningarnas effekt avseende minskade kostnader för ekonomiskt bistånd och minskat antal hushåll inom ekonomiskt bistånd.
En ny analysmodell provas som syftar till att över tid följa om deltagare som avslutat en arbetsmarknadsanställning finns kvar inom ekonomiskt bistånd och i kommunala arbetsmarknadsinsatser.
Vidare kommer arbetsmarknadsinformationen till arbetsmarknads- och socialnämnden att kompletteras med förvaltningens uppföljning av resultatet 90 dagar efter avslutad arbetsmarknadsanställning.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §45.
-
425kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
146kb Ladda ner dokument
-
321kb Ladda ner dokument
-
129kb Ladda ner dokument
-
392kb Ladda ner dokument
-
135kb Ladda ner dokument
-
-
Stadsrevisionen har granskat om arbetsmarknads- och socialnämnden har en tillräcklig styrning och uppföljning av arbetet med effektivisering av verksamheten. Granskningen har resulterat i ett antal rekommendationer. Arbetsmarknads- och socialnämnden välkomnar revisionens granskning och övergripande slutsatser. I ärendet ger nämnden några övergripande kommentarer till granskningen.
Utifrån genomförd granskning och dess syfte är revisionens sammanfattande bedömning att arbetsmarknads- och socialnämnden inte har en helt tillräcklig styrning och uppföljning av arbetet med effektivisering av verksamheten och att det finns utrymme för förbättringar.
Det kan konstateras att det pågår utvecklingsarbete, med syftet att effektivisera genom bland annat digitalisering, på olika nivåer ute i kommunens verksamheter. Dock behöver bland annat den långsiktiga politiska ambitionen, viljeriktningen och planeringen av behovet avseende kommunens effektiviseringsarbete tydliggöras. Den övergripande processen för identifiering och prioritering av effektiviseringsbehovet behöver utvecklas. Även utvärdering och uppföljning av arbetets effekter behöver förbättras
Revisionen ger ett antal rekommendationer och i nämndens första yttrandet ska nämnden inkomma med ett sammanfattande svar utifrån granskningens slutsats som redovisas i rapporten.
Nämnden ska redovisa vilka åtgärder som planeras att genomföras, deras förväntade effekt och när de senast ska vara genomförda. Redovisningen görs separat för varje bedömning/rekommendation.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §46.
-
448kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
144kb Ladda ner dokument
-
390kb Ladda ner dokument
-
803kb Ladda ner dokument
-
-
Mellan den 4–22 oktober 2021 genomförde arbetsmarknads- och socialförvaltningen en brukarundersökning. Syftet med brukarundersökningen är att följa upp brukarnas upplevelse av verksamhetens kvalitet och är ett led i att utveckla förvaltningens verksamhet.
Inom ramen för brukarundersökningen 2021 erbjöds sammanlagt 3 454 brukare att delta och 1 686 svar inkom. Resultatet skiljer sig åt mellan de olika enkäterna. De verksamheter som har fått fler än fem svar har fått ett eget resultat. Dialog pågår på arbetsplatserna om hur brukarnas synpunkter kan bidra till att utveckla verksamheten.
Förvaltningen har inte lyckats med att erbjuda alla brukare att delta i undersökningen och svarsfrekvensen har sedan 2020 minskat betydligt jämfört med tidigare. Trenden med en minskad svarsfrekvens syns även på nationell nivå. Utvecklingsområden inför 2022 är att säkerställa att alla brukare får möjlighet att delta samt att fortsätta utveckla metoder för att skapa bra förutsättningar för brukare att svara.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §47.
-
307kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
139kb Ladda ner dokument
-
-
Enligt patientsäkerhetslagen SFS 2010:659 ska arbetsmarknads- och socialnämnden varje år senast 1 mars upprätta en patientsäkerhetsberättelse gällande de verksamheter i förvaltningen som omfattas av Hälso- och sjukvårdslagen (2017:30).
I patientsäkerhetsberättelsen 2021 redovisas i förhållande till de lagar och förordningar som ska styra verksamheten hur ansvaret för patientsäkerhetsarbetet är fördelat, hur patientsäkerheten har följts upp och hur risker har analyserats samt hur samverkan med aktuella aktörer har skett för att förebygga vårdskador.
Patientsäkerhetsberättelsen redogör i förhållande till uppsatta mål för de resultat som uppnåtts under föregående år, vilka förbättringsområden som identifierats samt utifrån det vilka mål och strategier verksamheten ska ha för kommande års patientsäkerhetsarbete.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §48.
-
178kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
138kb Ladda ner dokument
-
889kb Ladda ner dokument
-
-
Årsanalys 2021 innehåller uppföljning av kommunfullmäktiges mål, verksamhet och ekonomi. Nämndens brukare och medarbetare har påverkats av coronapandemin under året vilket beskrivs i rapporten.
Nämnden har tilldelats ansvar för elva av tretton av kommunfullmäktiges mål för mandatperioden och målen omfattar en stor del av nämndens verksamhet och utmaningar. Nämnden bedömer att arbetet med sju av kommunfullmäktiges mål går enligt planering och att fyra avviker både positivt och negativt.
Sammantaget redovisar arbetsmarknads- och socialnämnden ett överskott på drygt 68 miljoner kronor, vilket motsvarar 1,9 procent av tilldelat kommunbidrag. I resultatet ingår merkostnader avseende arbetsmarknadsanställningar på -15 miljoner kronor samt ekonomiska konsekvenser av pandemin på totalt -23 miljoner kronor.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §49.
-
198kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
138kb Ladda ner dokument
-
341kb Ladda ner dokument
-
182kb Ladda ner dokument
-
-
Enligt kommunfullmäktiges riktlinjer för ekonomi, som ingår i kommunfullmäktiges årliga budget, ska nämnden upprätta interna riktlinjer för ekonomisk styrning. Dessa ska innefatta bland annat ansvars- och befogenhetsfördelning mellan nämnd och dess förvaltning, i syfte att upprätthålla en väl fungerande och effektiv verksamhet.
Arbetsmarknads- och socialnämnden fastställde sådana interna riktlinjer vid sitt sammanträde den 23 september 2020 (§ 272, ASN 2020-09-23, ASN-2020-8321). Samtidigt beslutades att riktlinjerna ska revideras årligen efter det att kommunfullmäktige har beslutat om de ekonomiska ramarna. Detta ärende omfattar förslag att ingen revidering av arbetsmarknads- och socialnämndens riktlinjer för ekonomisk styrning sker med anledning av kommunfullmäktiges budgetbeslut inför 2022 samt med anledning av arbetsmarknads- och socialnämndens beslut om nämndbudget för 2022.
Ekonomistyrningen har utvecklats under 2020 och 2021 vad gäller prognossäkerheten och rapporteringen till nämnden fortlöper i enlighet med riktlinjer. Det har inte skett några större organisatoriska förändringar inom förvaltningen som skulle kräva en förändring av riktlinjer för ekonomisk styrning. Det föreligger således inget behov av revidering i samband med nämndsbudgeten för 2022. Skulle behovet uppstå under budgetåret kan dessa föreslås att revideras senare under året.Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §50.
-
153kb Ladda ner dokument
Bilagor
-
139kb Ladda ner dokument
-
-
33
Ärende väckt av Moderaterna - Nämndinitiativ angående informationskampanj för att motverka konspirationsteorier mot socialtjänsten
Nämndinitiativ från Moderaterna 2022-02-08.
Arbetsmarknads- och socialnämndens arbetsutskott har berett ärendet 2022-02-10 §53.
Bilagor
-
141kb Ladda ner dokument
-
159kb Ladda ner dokument
-
-
34
Anmälan av inkomna, utgående och upprättade handlingar
-
35
Anmälan av delegationsbeslut och beslut fattade av förordnade ledamöter och nämndens ordförande
-
37
Beslut enligt 14 § 1 st 1 LVU om restriktioner i umgänge med vårdnadshavare