Möte 2019-01-18
-
1
Upprop och val av justerare
-
2
Fastställande av dagordningen
-
- Information av förvaltningsdirektör Lars Rehnberg
- Information av gymnasiechef Niklas Anderberg och vuxenutbildningschef Jonas Svensson
- Information om guide för förtroendevalda av enhetschef Josefin Thedeby och nämndsekreterare Johanna Olsson
-
4
Val av ledamöter och ersättare till gymnasie- och vuxenutbildningsnämndens arbetsutskott under mandatperioden 2019-2022
Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden ska genom val utse ledamöter och ersättare till gymnasie- och vuxenutbildningsnämndens arbetsutskott under perioden 2019-01-01 – 2022-12-31. Arbetsutskottet föreslås bestå av 3 ordinarie ledamöter och 3 ersättare.
Bilagor
-
89kb Ladda ner dokument
-
-
Vid kontakter med myndigheter och företag efterfrågas ofta vem som har rätt att företräda nämnden/förvaltningen. I kommunallagen finns inte begreppet ”firmatecknare” utan vem som har rätt att teckna avtal och skriva under handlingar med mera styrs ofta av reglemente och delegationsordning. För att underlätta detta föreslås att nämndens ordföranden, förste vice ordföranden, förvaltningsdirektören, ekonomichefen, redovisningsansvarig samt vid tillfället tillförordnad förvaltningsdirektör att två i förening erhåller rätt att företräda nämnden/förvaltningen att underteckna handlingar där namngiven ansvarsförbindelse krävs.
I samband med den nya mandatperioden 2019-2022 behöver ett nytt beslut om vem som äger rätt att företräda gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden respektive gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen fattas.
-
Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden beslutade om sammanträdestider för 2019 den 26 oktober 2018 utifrån då föreliggande plan för sammanträden inom staden. Då denna plan har reviderats måste sammanträdet i juni flyttas.
Förslaget är att flytta nämndens sammanträde från torsdagen den 20 juni till tisdagen den 18 juni.
-
134kb Ladda ner dokument
-
-
7
Presentationer från gymnasie- och vuxenutbildningsnämndens konstituerande sammanträde 2019-01-18
-
8
Guide för förtroendevalda 2019