Hoppa över navigering
  1.   1

    Val av justerare

  2. Anmälan av inkomna skrivelser till kommunstyrelsens sammanträden den 1 april 2026.

  3. Enligt kommunallagen kapitel 6 § 37-40 kan nämnden lämna över rätten att fatta beslut i vissa ärenden, så kallad delegering. Nämnden kan delegera till exempelvis ett utskott, en ledamot, eller en tjänsteperson. De beslut som får delegeras finns med i nämndens delegationsordning. Alla beslut som fattas med stöd av delegation ska redovisas på nästkommande sammanträde.

  4. Naturvårdsverket har remitterat förslag på hur det svenska regelverket ska kompletteras och anpassas till EU-förordningen om förpackningar. Naturvårdsverket föreslår att den befintliga svenska förpackningsförordningen upphävs och ersätts med en förordning med kompletterande bestämmelser till EU-förordningen om förpackningar. Naturvårdsverket föreslår även ändringar i flera förordningar.

    Ärendet har skickats på remiss till miljönämnden, Sysav, tekniska nämnden och VA SYD. Miljönämnden, tekniska nämnden och VA Syd har inkommit med yttrande. Sysav har meddelat att de inte har något att erinra avseende remissen.

    Stadskontoret delar remissinstansernas bedömning att det är positivt att regler och märkning av förpackningar harmoniseras inom EU.
    Stadskontorets anser att det är angeläget att betona vikten av att kommunerna ges full kostnadstäckning i de delar av utredningens förslag som innebär en utökning av kommunernas uppdrag.

    Bilagor

  5. Naturvårdsverket fick i september 2024 i uppdrag att lämna förslag till genomförande av det nya luftkvalitetsdirektivet 2024/2881 i svensk rätt. Klimat- och näringslivsdepartementet remitterar här slutredovisningen av uppdraget. Förslagen innebär delvis skärpta krav jämfört med tidigare regelverk och omfattar bland annat skarpare kontroll av luftkvalitet, ett nytt modelleringsverktyg, nationell modellering, nya regionala superstationer, skarpare krav för åtgärdsprogram och tydligare regler kring tillgängliggörande av information till allmänheten. En översyn av Sveriges zonindelning för luftkvalitet redovisas också. Ärendet har internremitterats till miljönämnden.

    Bilagor

  6. Klimat- och näringslivsdepartementet har översänt remiss angående kontaktpunkter, tillstånd och tidsfrister enligt EU-förordningen om kritiska råmaterial och förordningen om nettonollindustri till Malmö stad. Förslagen i promemorian ska säkerställa att EU-förordningarna om kritiska råmaterial och nettonollindustri får genomslag och fungerar i Sverige. De föreslagna reglerna syftar till att snabba på handläggningstider för ärenden som rör tillståndsprövning av verksamheter eller åtgärder som ingår i ett strategiskt råmaterialprojekt eller ett nettonollprojekt. Ärendet har gått på remiss till stadsbyggnadsnämnden och miljönämnden, som båda har lämnat yttranden.

    Malmö stad välkomnar initiativ som kan bidra till att främja en hållbar och trygg försörjning av kritiska råmaterial och stärka ekosystemet för tillverkning av nettonollteknik. Malmö stads förslag till yttrande betonar samtidigt särskilt vikten av att kommunen ges tillräcklig tid att lämna relevanta yttranden i tillståndsprövningsärenden där kommunen är remissinstans, för att kunna skydda lokala miljöintressen och bidra till att tillräcklig miljöhänsyn tas i tillståndsprövningen samt att efterföljande uppdrag med miljötillsyn kan utföras med god kvalitet.

    Bilagor

  7. Klimat- och näringslivsdepartementet har översänt remiss Naturvårdsverkets delredovisning av uppdraget att se över vilka arter som bör vara nationellt fridlysta. Malmö stad har tidigare yttrat sig i ärendet och framförde då att huvuddelen av lagförslagen bedömdes försämra artskyddet och hota biologisk mångfald.

    På grunda av kort handläggningstid har ärendet hanterats som förvaltningsremiss. Av yttrandet framkommer att farhågorna kvarstår om försämrat artskydd och hot mot biologisk mångfald.

    Bilagor

  8. Från Finansdepartementet föreligger en utredning som föreslår anpassningar och kompletterande författningsbestämmelser utifrån bland annat EU:s förordning om gigabitinfrastruktur. Syftet med förordningen är att bidra till en kostnadseffektiv och snabb utbyggnad av nät med mycket hög kapacitet för elektronisk kommunikation inom unionen.

    Servicenämnden, stadsbyggnadsnämnden, tekniska nämnden har yttrat sig i ärendet. Stadskontoret har också inhämtat synpunkter från Malmö Energi och Hållbarhet AB. Förslaget är att Malmö stad ställer sig positiv till utredningens förslag men att det även är viktigt att regelverket utformas på ett sätt som värnar nätägarnas möjlighet att långsiktigt förvalta och utveckla lokala infrastruktur – inte minst lokala stadsnät.

    Bilagor

  9. Malmö stad har av Finansdepartementet inbjudits att lämna synpunkter på promemorian Tredjelandsleverantörers tillträde till upphandlingsförfaranden (Ds 2025:29).

    Syftet med promemorian är att lämna förslag på hur de svenska upphandlingslagarna bör ändras för att vara förenliga med EU-rätten, med avseende på två avgöranden från EU-domstolen; målen C-652/22 Kolin och C-266/22 Qingdao. Förslagen innebär att leverantörer från länder utanför EU inte kan ställa krav på deltagande i offentliga upphandlingar om det inte finns handelsavtal mellan EU och det aktuella landet.

    Förslagen innebär att de fyra upphandlingslagarna ska förses med nya undantagsbestämmelser. Med upphandlingslagarna avses lagen om offentlig upphandling (LOU), lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF), lagen om upphandling av koncessioner (LUK) samt lagen om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS).
    Vidare föreslås det att de undantag från förvaltningslagens regler som finns i LOU, LUF, LUK och LUFS fortsatt ska gälla när undantagsbestämmelserna är tillämpliga. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

    Stadskontoret ställer sig positiv till förslagen i promemorian.

    Bilagor

  10. Från Finansdepartementet föreligger Europeiska kommissionens förslag till förordning om digitala nät KOM (2026) 16. Förordningen ska förenkla och harmonisera regelverket, stärka konkurrenskraften och främja en mer integrerad inre marknad.

    I ärendet har stadskontoret inhämtat synpunkter från Malmö Energi och Hållbarhet AB och MKB Net. Malmö stad föreslås ställa sig positiv till förordningen i stort men att kommunen också vill lyfta att förslaget behöver utformas med hänsyn till behovet av en hög nivå av säkerhet. Det är också viktigt att regler utifrån förordningen utformas på rätt sätt och att kommunen har rådighet över infrastrukturen och själv kan bestämma när en övergång till fiber ska ske. .

    Bilagor

  11. Kommunstyrelsen beslutade den 10 april 2024 (STK-2023-1689, §87) att bevilja stiftelsen Fryshuset 2 000 000 kronor för verksamhetsåret 2024. Vidare beslutade kommunstyrelsen att dess inriktning är att bevilja stiftelsen Fryshuset ett årligt bidrag på 2 000 000 kronor även för 2025 respektive för 2026. Kommunstyrelsen gav även stadskontoret i uppdrag att inför varje nytt budgetår 2025 och 2026 initiera ett ärende för beslut om medel för respektive år.

    Organisationen uppger att dessa medel som ansökts från kommunstyrelsen fungerar som ett grundstöd som främst ska finansiera lokalkostnader och löner för att hålla Fryshusets mötesplats i Folkets park öppen. Vidare har organisationen inriktat sig på att erbjuda dess målgrupp så många aktiviteter som möjligt.

    Föreliggande ärende avser ansökan från stiftelsen Fryshuset Malmö om 2 000 000 kronor avseende verksamhetsår 2026 samt återrapportering av beviljade medel för verksamhetsår 2025. Därtill avser ärendet ett förslag om återkallande av kommunstyrelsens tidigare beslut om att koordinera samverkan mellan Malmö stad och Fryshuset i syfte att definiera gemensamma mål och förutsättningar för en långsiktig samverkan (STK-2022-962 och STK-2026-248).

    Stadskontoret har i samråd med arbetsmarknads- och socialförvaltningen, kulturförvaltningen samt fritidsförvaltningen följt upp organisationens beviljade medel för verksamhetsåret 2025 och bedömning är att organisationen använt beviljade medel på ett ändamålsenligt sätt. Dock önskar en del av de berörda förvaltningarna att organisationen utvecklar delar av sin redovisning inför kommande återrapportering.

    Bilagor

  12. Den ideella föreningen Kulturföreningen IVER har inkommit med återrapportering för beviljat bidrag om 950?000 kronor för Malmö Dance Week 2025 och ansökt om 1 400 000 kronor i bidrag för att arrangera Malmö Dance Week 2026.

    Arrangören beskriver Malmö Dance Week som en internationell dansfestival för medborgarna i Malmö genomförd av kulturföreningen IVER i samarbete med flera aktörer inom Malmös scenkonst- och föreningsliv.

    Stadskontoret bedömning är att evenemanget bland annat skapar delaktighet för barn och unga, stärker stadens kulturliv och bidrar till Malmös attraktivitet.

    Bilagor

  13. Fritidsnämnden har hos kommunstyrelsen sökt 1 900 000 kronor för genomförande av Europe Smash 2026. Bordtennistävlingen planeras att genomföras den 8–16 augusti 2026 i Malmö Arena och Baltiska hallen. Förutom Malmö är de tre andra värdstäderna för tävlingen Singapore, Peking och Las Vegas.

    Evenemanget genomfördes i Malmö 2025 och beskrivs av fritidsnämnden som en internationell tävling som ur ett sportsligt, storleksmässigt och marknadsmässigt perspektiv är fullt jämförbart med ett världsmästerskap.

    Stadskontorets bedömning är att Europe Smash är ett internationellt evenemang som lyfter Malmö som evenemangsstad och bidrar positivt till besöksnäring och stadens attraktionskraft. Evenemangets olika projekt för inkludering och folkhälsa bedöms dessutom bidra till att aktivera malmöborna och stärker ansökan ytterligare.

    Bilagor

  14. Kommunstyrelsen beslutade den 7 maj 2025 (STK-2024-1302) att en aktivitetsvecka - Öppna Malmö – ska ske årligen och ha fokus på att stärka demokratin genom ökad inkludering, delaktighet och samverkan. Den 7–9 november 2025 invigdes konceptet med en demokratihelg.

    Kommunstyrelsen beslutade även om att stadskontoret skulle återkomma till kommunstyrelsen med en återrapportering senast i april 2026.

    Bilagor

  15. Forum för demokrati och mänskliga rättigheter har funnits sedan 2019 och forumet består av sju politiskt valda ledamöter. Dess syfte är att arrangera medborgardialoger och dialogträffar lokalt runt om i Malmö och sedan starten har åtta rapporter publicerats. Dialogträffarna som arrangeras av Forumet genomförs med olika teman varje år, utifrån aktuella samhällsbehov.

    Under 2025 har Forumet arrangerat tre dialogträffar i Rosengård, Lindängen och Dammfri med temat ”Hur skapar vi ett åldersvänligt Malmö?”

    I föreliggande ärende presenteras rapporten.

    Bilagor

  16. I ärendet redovisas en sammanställning av Malmö stads nämnders redovisade kompetensgap, riskanalyser och planer. Sammanfattningsvis visar nämndernas rapporter att Malmö stad står inför betydande kompetensutmaningar som både handlar om kvantitativa och kvalitativa kompetensgap.

    Bilagor

  17. Stadsrevisionen har under 2025 granskat kommunens uppföljning av privata utförare. Granskningen av kommunstyrelsen har huvudsakligen berört uppsiktsplikten och genomfördes under perioden juni-december 2025. Stadsrevisionen bedömer att kommunstyrelsen har säkerställt uppsikten över uppföljningen av privata utförare. Stadsrevisionen riktar inte några rekommendationer till kommunstyrelsen i ärendet.

    Stadskontoret har inget att erinra mot stadsrevisionens granskningsrapport.

    Bilagor

  18. Malmö stadsrevision har under 2025 granskat stöd till idéburen sektor i syfte att bedöma om kommunstyrelsen, fritidsnämnden, tekniska nämnden och kulturnämnden har en tillräcklig styrning, uppföljning och kontroll av stödet till idéburen sektor.

    Revisorskollegiets sammanvägda bedömning är att kommunstyrelsen inte helt har säkerställt en tillräcklig styrning, uppföljning och kontroll av stödet till idéburen sektor i enlighet med gällande regelverk och kommunfullmäktiges beslut från 2019. Samtidigt pågår ett utvecklingsarbete för att stärka processer och rutiner, vilket genomförs fullt ut från och med 2026. Kommunstyrelsen har fått ett antal rekommendationer, vilka bemöts i detta yttrande. Stadskontoret delar bedömningen att det finns förbättringsbehov i stadens bidragshantering och avser att arbeta vidare med åtgärder och utvecklingsarbete för att stärka processer och rutiner.

    Bilagor

  19. Revisorskollegiet genomförde under hösten och vintern 2024 en fördjupad granskning av stadens efterlevnad av policyn för mänskliga rättigheter med fokus på barnets rättigheter, jämlikhet och jämställdhet. De nämnder som granskats är gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, hälsa-, vård- och omsorgsnämnden, stadsbyggnadsnämnden och kommunstyrelsen.

    Syftet vad gäller kommunstyrelsen har varit att granska om kommunstyrelsen har bedrivit ett tillräckligt arbete med att bedriva uppsikt samt leda, stödja och samordna i enlighet med policyn. Revisorskollegiet har begärt att kommunstyrelsen ska inkomma med ett uppföljande yttrande över granskningen. Utifrån genomförd granskning är revisorskollegiets sammanvägda bedömning att kommunstyrelsens arbete med att bedriva uppsikt samt leda, stödja och samordna nämndernas arbete i enlighet med policyn inte är helt tillräckligt.

    Kommunstyrelsen inkom med ett första yttrande över granskningen i april 2025. Av det första yttrandet framkom att kommunstyrelsen inte fullt ut instämmer i revisorskollegiets slutsats. Kommunstyrelsen anser dock att det finns delar av arbetet med samordning och stöd som kan intensifieras. Av förslaget till uppföljande yttrande framgår att så har skett. Kommunstyrelsen har nu ett pågående arbete med samordnat stöd och kompetenshöjning, vilket bland annat inbegriper specifikt stöd om vad ett rättighetsbaserat arbete innebär för staden. Full effekt av det sammantagna arbetet väntas under 2026 och framåt.

    Kommunstyrelsen beslutade vid sammanträdet den 4 februari 2026 att återremittera ärendet till stadskontoret för komplettering gällande samverkansforum och utbildningsinsatser. Kommunstyrelsens förslag till kompletterat yttrande till revisorskollegiet bifogas detta ärende.

    Bilagor

  20. Kommunstyrelsen beslutade i maj 2024 att för egen del ge sex uppdrag till stadskontoret efter Tillväxtkommissionens slutrapport. I ärendet redovisas för det arbete som staden gjort med utgångspunkt från det beslutet.

    Bilagor

  21. Rapporten avseende de samförvaltade stiftelsernas kapitalförvaltning omfattar en beskrivning av utvecklingen av stiftelsernas förvaltade kapital under 2025 och det totala innehavets tillgångsfördelning per den 31 december 2025.

    Bilagor

  22. I ärende STK-2023-140 om att inventera vilka modeller för internt köp och sälj som tillämpas i Malmö stad samt utvärdera ändamålsenligheten för sådana styrmodeller, uppdrog kommunfullmäktige fritidsnämnden att utreda förutsättningarna att fullt ut tillämpa självkostnadsprissättning för fritidsnämndens grönyteskötsel mot servicenämnden.

    Fritidsnämnden har i detta ärende återkommit med sin utredning och har föreslagit att utemiljöentreprenadsavtalet mellan fritidsnämnden och servicenämnden ska lyftas ur kommunens internhyresmodell från och med 1 januari 2026 samt överlämnat ärendet till kommunstyrelsen för vidare hantering. Fritidsnämnden skriver i sitt ärende att förslaget sker i samråd med servicenämnden.

    Stadskontoret bedömer att förändringen kan hanteras i befintliga processer i förvaltningsorganisationen avseende internhyresmodellen och kommer att bevaka att detta sker.

    Bilagor

  23. Funktionsstödsnämnden har inkommit med en ansökan om lokalanskaffning avseende inhyrning av lokaler för äldreboende inom lagen om stöd och service, till vissa funktionshindrade (LSS), på fastigheten Nattskärran 7 på Limhamn. Målgruppen är äldre personer med intellektuell funktionsnedsättning. Lokalen är ett tidigare äldreboende som kommer att anpassas för 18 lägenheter. Bedömd totalhyra är 4,6 mnkr och ett avtal föreslås tecknas på 10 år.

    Bilagor

  24. I kommunfullmäktiges budget för 2026 har kommunstyrelsens anslag till förfogande förstärkts med 15 miljoner kronor under 2026 för samverkan skolfrukost. Stadskontoret har tillsammans med grundskoleförvaltningen, kulturförvaltningen och serviceförvaltningen utrett olika alternativ. Stadskontoret föreslår att uppdraget bedrivs i projektform i en begränsad omfattning, med hänvisning till utmaningar kopplade till tidsperspektiv och uppskalning.

    Bilagor

  25. I Malmö stads budget 2026 har kommunfullmäktige beslutat om att avsätta 15 mnkr för driftskonsekvenser avseende åtgärder inom grönska och hav. Dessa medel går att ansöka från kommunstyrelsens anslag till förfogande. Tekniska nämnden, servicenämnden och miljönämnden har inkommit med ansökningar om 7 mnkr, 6,7 mnkr respektive 1,3 mnkr.

    Bilagor

  26. Den 26 mars 2026 kommer kommunfullmäktige ta ställning till SYSAV:s hemställan om förstärkt finansiering av investering i en koldioxininfångningsanläggning (SkyZero) samt köp av negativa utsläppscertifikat, allt under vissa förutsättningar. I ärendet uppdrog kommunfullmäktige till kommunstyrelsen att utarbeta och godkänna ett köpeavtal rörande negativa utsläppscertifikat enligt de principer och villkor som redovisades i ärendet.

    Föreliggande förslag till köpeavtal avseende negativa utsläppscertifikat reglerar parternas åtaganden i fråga om avtalstid, volymer, leverans, prissättning, klimatrapportering, ansvar samt villkor för uppsägning och upphörande. Giltigheten av köpeavtalet förutsätter bl.a. att genomförandet av köpet är förenligt med gällande upphandlingslagstiftning och av att slutligt investeringsbeslut fattats på en extra bolagsstämma i SYSAV AB under tredje kvartalet 2027.

    Bilagor

  27. Sedan 2015 är Malmö stad en del av det finska förvaltningsområdet och tar årligt emot ett statsbidrag för insatser som utgår från Lag (2009:724) om nationella minoriteter och minoritetsspråk. I detta ärende redovisar stadskontoret hur statsbidraget fördelats och använts under 2025.

    I december 2024 meddelade Länsstyrelsen Stockholm om att regeringen den 12 december beslutat om en sänkning av statsbidraget. För Malmö stads del innebar det en sänkning från 1 980 000 kronor till 1 695 000 kronor. För att inte påverka redan planerad verksamhet inom arbetet hos förvaltningarna med finskt förvaltningsområde har stadskontoret skjutit till medel under året.


    Efter tio år som del av finskt förvaltningsområde har Malmö stad etablerat långsiktiga arbetsformer och tilldelades utmärkelsen som sverigefinsk minoritetskommun 2025. Samtidigt kvarstår utmaningar som exempelvis rekrytering av finskspråkig personal och ett behov av ökad kunskap om nationella minoriteters rättigheter. I det fortsatta arbetet behöver Malmö stad prioritera hur det minskade statsbidraget kan användas på bästa sätt i dialog med berörda förvaltningar och sverigefinska Malmöbor.

    Bilagor

  28. I finansrapporterna redovisas en avstämning mot de gränsvärden som anges i finanspolicyn och en sammanställning av kommunens likviditets- och lånesituation per den 31 december 2025.

    Ingen avvikelse mot finanspolicyn förekom under månaden.

    Kommunens räntebärande nettofordran, exklusive pensionsavsättningar, uppgick per den 31 december till +2 515 mnkr.

    Bilagor

  29. KF 260528

    I ärendet presenteras Årsredovisning 2025 för Malmö stad. Årsredovisningen redovisar verksamhetens resultat och kommunens ekonomiska ställning under året. Den är en del av kommunens gemensamma budget- och uppföljningsprocess. Rapporten innehåller en finansiell analys av den ekonomiska utvecklingen, en redovisning av årets ekonomiska resultat samt en uppföljning av verksamhetens utveckling. Den innehåller även en bedömning av hur väl kommunfullmäktiges mål har uppnåtts.

    Den sammantagna bedömningen är att kommunkoncernen uppfyller kraven på god ekonomisk hushållning och har en fortsatt god ekonomisk ställning. Av kommunfullmäktiges verksamhetsmål för 2025 bedöms sju vara uppnådda och åtta vara delvis uppnådda. Samtliga finansiella indikatorer ligger i nivå med eller över de budgeterade målvärdena. Kommunen redovisar ett positivt resultat på 755 mnkr och kommunkoncernen ett resultat på 885 mnkr. Den totala investeringsnivån ligger något under budget och följsamheten till beslutade investeringsvolymer bedöms som god.

    Bilagor

  30. KF 260528

    En kommunövergripande rapportering till kommunfullmäktige kring arbetet med att säkerställa god intern kontroll inom Malmö stads nämnder och helägda bolag sker årligen. Utöver detta sker även en redovisning för resultat av de kommungemensamma granskningar som genomförts under året. För 2025 är dessa granskningar: moderering av sociala medier, hantering av bisysslor samt arbete med att motverka välfärdsbrottslighet.

    Årets självskattningar av arbetet med att säkerställa god intern kontroll är i nivå med föregående år vad avser andel områden som skattats som tillfredsställande och förbättringsområden.

    Granskningen av moderering av konton i sociala medier visar en betydande minskning av antal konton sedan motsvarande granskning gjordes 2022. Trots detta är det färre frågor och kommentarer som får svar inom 24 timmar vid årets granskning. De åtgärder som vidtagits såväl i förvaltningar som kommunövergripande efter tidigare granskningar har inte fått önskad effekt.

    Däremot har en förbättring skett gällande hur Malmö stad hanterar bisysslor. De föreslagna förändringarna i samband med rekrytering och medarbetarsamtal bedöms ytterligare förbättra hanteringen, Detsamma gäller publicering av en ny sida om bisysslor som riktar sig till medarbetare på Komin.

    Under året har också en granskning av arbete med att motverka välfärdsbrottslighet genomförts. Resultatet av den granskningen har återrapporterats tidigare (STK-2025-905). En kort sammanfattning återges i föreliggande ärende.

    Sammanfattningsvis noterar stadskontoret att nämnder och bolag lyfter frågor om kommungemensam samordning och behov av framtagande och utveckling av kommungemensamma rutiner och system. Stadskontoret delar nämndernas och bolagens uppfattning kring vad som kan göras för att förbättra stödet till nämnder och bolag på de områden som lyfts fram i ärendet. Detta kommer beaktas i det fortsatta kontinuerliga förbättringsarbetet.

    Bilagor

  31. KF 260423

    Personalredovisningen beskriver statistik och utvecklingsinsatser inom personalområdet i Malmö stad. Redovisningen utgör ett underlag för att identifiera positiv utveckling såväl som utvecklingsbehov för vidare analys och åtgärder på kommunövergripande nivå eller i enskilda förvaltningar. Personalredovisningen kompletterar Malmö stads årsredovisning genom att i närmre detalj beskriva personalområdet.

    I tillägg till att kommunfullmäktige föreslås godkänna Personalredovisningen är förslaget även att kommunstyrelsen ger stadskontoret i uppdrag att genomföra en fördjupad analys av sjukfrånvaron i de åldersgrupper och yrkesgrupper där sjukfrånvaron är hög

    Bilagor

  32. KF 260423

    Malmö stads socialnämnder ska varje kvartal lämna en statistikrapport till kommunfullmäktige om beslut som inte har verkställts inom tre månader. Skyldigheten att rapportera framgår av 34 kap. 3 § socialtjänstlag (2025:400) och av 28 h § lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade.

    Rapporten ska redovisa hur många gynnande beslut som inte har verkställts inom tre månader från dagen för respektive beslut. Rapporten ska även redovisa beslut som inte verkställts på nytt inom tre månader från den dag då verkställigheten har avbrutits.

    Denna rapportering avser kvartal 4, 1 oktober – 31 december 2025.

    Jämfört med föregående kvartal har antalet rapporterade ej verkställda beslut enligt socialtjänstlagen (SoL) minskat från 175 till 150 beslut. Antalet rapporterade ej verkställda beslut enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) har ökat från 112 till 113 beslut.

    Bilagor

  33. KF 260423

    I oktober 2021 beslutade kommunstyrelsen att återremittera förslag till ”Plan för Malmös gröna och blå miljöer” till tekniska nämnden och stadsbyggnadsnämnden med en anmodan om att nämnderna skulle inkomma med en återrapportering och bedömning av hur de olika frågorna i den föreslagna planen skulle kunna eller har inarbetats i andra planer och styrdokument. Nämnderna konstaterar att de flesta av de resultatmål som finns i ”Plan för Malmös gröna och blå miljöer” kan eller har inarbetats i andra planer och styrdokument. Vad gäller förverkligandet av resultatmålen görs en stor del av detta inom ramen för genomförandeprocessen för mål 6 i ”Miljöprogram för Malmö stad”. Nämnderna anser att ”Grönplan för Malmö 2003” bör upphävas i samband med återrapporteringen.

    Bilagor

  34. KF 260423

    Kommunfullmäktige i Malmö beslutade den 5 september 2019 att bifalla en motion av Kay Wictorin (C) om att ställa sig positiv till att Malmö stad skulle bli medlem i Världshälsoorganisationens nätverk för Äldrevänliga städer (WHO Global Network for Age-friendly Cities and Communities). Nätverket syftar till att främja hälsa, delaktighet och säkerhet för äldre vuxna och förbättra deras livskvalitet. Kommunfullmäktige gav kommunstyrelsen i uppdrag att ansöka om medlemskapet, att framöver utvärdera medlemskapet och att fatta alla nödvändiga beslut om stadens deltagande i nätverket (STK-2018-1357 § 178).

    Den 17 maj 2023 beslutade kommunstyrelsen att gå vidare med medlemskapet i Världshälsoorganisationens nätverk för Äldrevänliga städer och gav stadskontoret i uppdrag att leda arbetet (STK-2019-1336 § 126). Kommunstyrelsen beslutade även att överföra medel för finansiering av medlemskapet och för att leda och samordna arbetet stadsövergripande. Kommunstyrelsens ordförande uppdrogs att underteckna stödbrevet som bifogades ansökan. Vidare beslutades det om en politisk referensgrupp som omfattade partierna i kommunfullmäktige. Ansökan, undertecknad av kommunstyrelsens ordförande, skickades in sommaren 2024 och medlemskapet godkändes i februari 2025.

    Den 18 juni 2025 beslutade kommunfullmäktige enligt STK-2024–1644 § 132 Motion Kay Wictorin (C) om stärkt helhetsgrepp på äldrefrågorna att uppdra åt kommunstyrelsen att årligen lämna en lägesrapport till kommunfullmäktige om medlemskapet i WHO-nätverket ”Äldrevänliga städer.” I föreliggande ärende sker därför en årlig återrapportering till kommunfullmäktige hur arbetet löper på.

    Bilagor

  35. KF 260423

    Kommunstyrelsen fick i kommunfullmäktiges budget 2024 i uppdrag att, tillsammans med arbetsmarknads- och socialnämnden, grundskolenämnden, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden och miljönämnden, genomföra en aktualisering av en kartläggning som gjordes inom ramen för budgetuppdraget ”En mer ändamålsenlig organisation av stadens drogförebyggande arbete” i kommunfullmäktiges budget för 2018.

    Föreliggande ärende hanterar inventering av förebyggande insatser kring alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel om pengar (ANDTS) riktade till barn och unga.

    Kommunstyrelsen beslutade den 2 april 2025 (§ 140) att, utan eget ställningstagande, remittera ärendet till de facknämnder som ingått i uppdraget.

    Efter remissinstansernas differentierade synpunkter i föreliggande ärende samt inriktningen i ärendet om ”Åtgärdsplan för Malmö stads brottsförebyggande arbete” (STK-2025-1872) gör stadskontoret bedömningen att samordningsfunktionen för ANDTS fortsatt bör organiseras på stadskontoret. Strukturen och förutsättningarna har dock ändrats sedan beslutet om samordningsfunktionens styrning och organisation togs 2019. Arbetet med universell prevention och CTC finns inte längre kvar på stadskontoret och därför föreslås att det tidigare beslutet om såväl upplägg, styrning och inriktning upphävs.

    Stadskontoret föreslås få fortsatt ansvar för samordningen av frågorna rörande ANDTS i staden. Formerna för ANDTS-funktionens roll på stadskontoret kommer att tas fram under 2026 och återredovisas till kommunstyrelsen senast under det första kvartalet 2027 i ärende STK-2025-1872.

    Bilagor

  36. KF 260423

    I budget 2024 gav kommunfullmäktige kommunstyrelsen ett budgetuppdrag om
    att ta fram ett nytt näringslivsprogram för Malmö med fokus på en hållbar och inkluderande tillväxt. Förslag till näringslivsprogram remitterades brett under våren år 2025. Ärendet har därefter prövats av kommunfullmäktige som beslöt om återremiss. Stadskontoret har justerat och gjort förtydligande i föreliggande Näringslivsprogram, antagandehandling, efter kommunfullmäktiges beslut.

    Bilagor

  37. KF 260423

    I ärendet presenteras förslag till Lokalförsörjningsplan för Malmö stad 2027–2036. Den utgör stadens övergripande styrdokument för planeringen av verksamhetslokaler. I planen ges en övergripande bild av det befintliga beståndet av verksamhetslokaler, vad lokalerna kostar samt framtida behov av lokaler inom olika verksamhetsområden.

    Bilagor

  38. KF 260423

    S
    tadsbyggnadsnämnden har översänt detaljplan för fastigheten Malmkrossen 13 i Sofielunds industriområde (Dp 5855) för antagande av kommunfullmäktige, då detaljplanen har tagits fram enligt utökat förfarande. Syftet med planförslaget är att fastigheten Malmkrossen 13 ska planläggas i sin helhet för kvartersmark med användning centrum (C1) som möjliggör flera typer av verksamheter.

    Stadskontoret anser att stadsbyggnadskontoret har hanterat de synpunkter som lyfts under samrådsprocessen väl och instämmer i stadsbyggnadsnämndens bedömning att detaljplanen kan gå vidare till antagande. Mot denna bakgrund föreslår stadskontoret kommunstyrelsen att föreslå kommunfullmäktige att besluta att anta förslaget till detaljplan för fastigheten Malmkrossen 13 i Sofielunds industriområde (Dp 5855).

    Bilagor

  39. KF 260423

    Fritidsnämnden ansöker i detta ärende om godkännande av lokalanskaffning avseende investering i nya Malmö stadion på Stadionområdet inom fastigheten Sporthallen 3 till en beräknad totalutgift om 1 082 mnkr. Syftet med anskaffningen är att bygga en ny tävlings- och träningsanläggning för friidrott och fotboll som ska ersätta befintliga Malmö stadion. I ärendet ansöker fritidsnämnden även om utökat kommunbidrag för att kunna hantera de ökande driftkostnaderna som den nya anläggningen medför. Kommunfullmäktige godkände anskaffning av nya Malmö stadion i oktober 2024, men eftersom den beräknade totalutgiften har ökat från 633 mnkr till 1 082 mnkr behöver kommunfullmäktige ta ställning till ärendet igen.

    Bilagor

  40. KF 260423

    Linda Obiedzinski (M)
    har i en motion föreslagit att kommunfullmäktige ska besluta

    • ge kommunfullmäktiges presidium, kommunstyrelsen och andra berörda nämnder i uppdrag att regelbundet hålla öppet hus på Rådhuset för Malmös skolklasser.
       
    • ge kommunfullmäktiges presidium, kommunstyrelsen och andra berörda nämnder i uppdrag att mer regelbundet hålla öppet hus på Rådhuset för allmänheten.
       
    • ge kommunstyrelsen och grundskolenämnden i uppdrag att ta fram en struktur där samtliga elever i Malmös grundskolor får möjlighet att besöka Rådhuset.
       
    • ge gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden i uppdrag att säkerställa att politiska ungdomsförbund, tillhörande partier representerade i antingen kommunfullmäktige, regionfullmäktige, Riksdagen eller Europaparlamentet tillåts bedriva informations- och kampanjverksamhet på samtliga kommunala gymnasieskolor.
       
    • ge kommunstyrelsen i uppdrag att revidera Malmö stads principer för överklagande av beslut gentemot externa aktörer, i syfte att säkerställa att de till större del präglas av återhållsamhet och beaktar konsekvenserna för de externa aktörerna.
       
    • ge kommunstyrelsen i uppdrag att säkerställa att samtliga offentliga handlingar, underlag och protokoll, gällande både tidigare och aktuella kommunala möten är tillgängliga för medborgarna.
       

    Motionen har internremitterats till kommunfullmäktiges presidium, grundskolenämnden och gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden.

    Bilagor

  41. KF 260423

    Jenny Bengtsson (SD) och Jacqueline Maly (SD) föreslår i en motion att berörda nämnder får i uppdrag att utreda hur Malmö kan införa ett system där avgiften för förskola och fritidshem vid gemensam vårdnad men separerade vårdnadshavare delas upp mellan vårdnadshavarna. Motionärerna föreslår också att berörda nämnder får i uppdrag att införa att avgiften beräknas utifrån respektive vårdnadshavares hushållsinkomst, i enlighet med gällande taxa, samt att respektive vårdnadshavare faktureras sin del av avgiften separat.


    Förskolenämnden, grundskolenämnden och servicenämnden har yttrat sig i ärendet. Nämnderna ställer sig positiva till delad faktura och lyfter också fram att det numera finns tekniska förutsättningar för att införa detta. Vissa frågor vad gäller finansiering, juridik och handhavande behöver dock fortsatt utredas.

    Bilagor

  42. KF 260423

    Lisbeth Persson Ekström (SD), Jacqueline Maly (SD) och Michael Hård af Segerstad (SD) har inlämnat motion med förslag om att kommunfullmäktige ska uppdra åt
    berörda nämnder att utreda möjligheterna att inkludera äldre nordisk kultur och kulturarv som utställning på Malmö museer, samt att uppdra berörda nämnder att utreda hur Malmö museer kan öppna upp för ideella föreningar och för civilsamhället att samverka kring Skånes kulturarv.

    Motionen har remitterats till kulturnämnden som bland annat framför att Malmö museum i flera pågående och kommande utställningar visar olika delar av Malmö stads historia, med olika perspektiv och för olika målgrupper. Malmö museum samverkar dessutom regelbundet med civilsamhället och andra aktörer. Kulturnämnden föreslår kommunfullmäktige att avslå motionen.

    Bilagor

  43. KF 260423

    Kommunfullmäktige har mottagit en motion från Nina Jakku (V) om kortare arbetstid i förskolor. I motionen föreslås att Malmö stad ska utreda och införa en 30-timmars arbetsvecka med bibehållen lön på de förskolor som har svårast att rekrytera förskollärare. Motionen tar sin utgångspunkt i antagandet att arbetstidsförkortning skulle kunna bidra till förbättrad arbetsmiljö, ökad attraktivitet i yrket och därigenom stärkt kompetensförsörjning.


    Förskolenämnden har i sitt yttrande redovisat ett underlag om rekryteringsläget i Malmö stads förskolor. Underlaget visar att antalet sökande och andelen kvalificerade sökande till förskollärartjänster har ökat tydligt under perioden 2023–2025, även i verksamheter med större strukturella utmaningar. Mot denna bakgrund gör nämnden bedömningen att rekryteringssvårigheter i dagsläget inte kan betraktas som generella eller akuta på ett sätt som motiverar införande av särskilda arbetstidslösningar.

    Berörd förvaltning bedriver samtidigt redan pågående utvecklingsarbeten för att stärka kvalitet, likvärdighet och kompetensförsörjning i förskolan.

    Bilagor

  44. KF 260423

    Mats Brogren (M) har inkommit med en motion angående etablering av en ny nöjesattraktion i Malmö, ”en minivärld i Malmö för internationella upplevelser”.
    Mats Brogren (M) föreslår att ge stadsbyggnadsnämnden i uppdrag att utreda och planlägga för en sådan etablering. I motionen föreslås även att ge berörda nämnder i uppdrag att samordna och tillse att lämpliga aktörer ges möjlighet att vara delaktiga i att utveckla platsen.

    Motionen har internremitterats till stadsbyggnadsnämnden, arbetsmarknads- och socialnämnden samt kulturnämnden. Stadsbyggnadsnämnden och arbetsmarknads- och socialnämnden ser positivt på förslaget som helhet, men bedömer att det finns flera utmaningar i genomförandet. Nämnderna föreslår därför att motionen avslås. Kulturnämnden har avstått från att lämna yttrande.

    Bilagor

  45. KF 260423

    Lisbeth Persson Ekström (SD) och John Roslund (-) har väckt motion om en aktivare vardag för seniora Malmöbor med yrkande att tekniska nämnden ska ges i uppdrag att initiera omförhandling av avtalet med Skånetrafiken i syfte att avveckla tidsstyrda begränsningar av Seniorbiljetten, att tekniska nämnden ska ges i uppdrag att initiera omförhandling av avtalet med Skånetrafiken i syfte att sänka åldersgränsen i avtalet till 67 år samt att berörda nämnder ska ges i uppdrag att beakta kostnaderna i beredningen av kommunfullmäktiges kommande budget i syfte att finansiera förändringarna.

    Tekniska nämnden har inkommit med yttrande. Tekniska nämnden anser att konsekvenserna av den utökning av giltighetstid som infördes den 1 januari 2026 bör analyseras innan ytterligare förändringar görs, för att säkerställa att kollektivtrafikens kapacitet är tillräcklig samt för att följa upp kostnadsökningen efter den senaste förändringen. Tekniska nämnden föreslår att motionen avslås med hänvisning till ökade kostnader.

    Stadskontoret delar tekniska nämndens bedömning om att följderna av den förändring som trädde i kraft vid årsskiftet bör analyseras och utvärderas innan ytterligare utökningar avseende giltighetstid och åldersgräns införs.

    Bilagor

  46. Fritidsnämnden har inkommit med en hemställan om medel från kommunstyrelsens anslag till förfogande inom finansiering för Stiftelsen Malmö Sommargårdars räkning. I kommunfullmäktiges budget för 2026 finns avsatt 2 mnkr för ytterligare sommarkollo i ny fastighet avseende Stiftelsen Malmö Sommargårdar. Fritidsnämndens förslag är att kommunstyrelsen ska utbetala beloppet i budgeten, för sommarkollo i ny fastighet i Marklunda. Stadskontoret föreslår att fritidsnämndens hemställan beviljas, men föreslår att fritidsnämndens kommunbidrag för detta ändamål förstärks tills vidare med 2 mnkr och att fritidsnämnden genomför utbetalningen som en del av det årliga verksamhetsbidraget till Stiftelsen.

    Genom två olika ordförandebeslut har fritidsnämnden inkommit med kompletteringar till ovanstående hemställan. Det första ordförandebeslutet innebär en hemställan om ytterligare 1,5 mnkr avseende sommarkollo i Marklunda. Det andra ordförandebeslutet innebär en hemställan om 3,1 mnkr för verksamhet i ny fastighet i Ottarp.

    Då den ursprungliga hemställan redan har behandlats av KSAU 260310, behöver ärendet beredas på nytt så att detta ärende omfattar samtliga hemställande från fritidsnämnden.

    Bilagor

Det finns ingen information att visa

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.