Hoppa över navigering
  1.   1

    Val av justerare

  2. Anmälan av inkomna skrivelser till kommunstyrelsens sammanträden den 1 april 2026.

  3. Enligt kommunallagen kapitel 6 § 37-40 kan nämnden lämna över rätten att fatta beslut i vissa ärenden, så kallad delegering. Nämnden kan delegera till exempelvis ett utskott, en ledamot, eller en tjänsteperson. De beslut som får delegeras finns med i nämndens delegationsordning. Alla beslut som fattas med stöd av delegation ska redovisas på nästkommande sammanträde.

  4. Fritidsnämnden har hos kommunstyrelsen sökt 1 900 000 kronor för genomförande av Europe Smash 2026. Bordtennistävlingen planeras att genomföras den 8–16 augusti 2026 i Malmö Arena och Baltiska hallen. Förutom Malmö är de tre andra värdstäderna för tävlingen Singapore, Peking och Las Vegas.

    Evenemanget genomfördes i Malmö 2025 och beskrivs av fritidsnämnden som en internationell tävling som ur ett sportsligt, storleksmässigt och marknadsmässigt perspektiv är fullt jämförbart med ett världsmästerskap.

    Stadskontorets bedömning är att Europe Smash är ett internationellt evenemang som lyfter Malmö som evenemangsstad och bidrar positivt till besöksnäring och stadens attraktionskraft. Evenemangets olika projekt för inkludering och folkhälsa bedöms dessutom bidra till att aktivera malmöborna och stärker ansökan ytterligare.

    Bilagor

  5. Forum för demokrati och mänskliga rättigheter har funnits sedan 2019 och forumet består av sju politiskt valda ledamöter. Dess syfte är att arrangera medborgardialoger och dialogträffar lokalt runt om i Malmö och sedan starten har åtta rapporter publicerats. Dialogträffarna som arrangeras av Forumet genomförs med olika teman varje år, utifrån aktuella samhällsbehov.

    Under 2025 har Forumet arrangerat tre dialogträffar i Rosengård, Lindängen och Dammfri med temat ”Hur skapar vi ett åldersvänligt Malmö?”

    I föreliggande ärende presenteras rapporten.

    Bilagor

  6. Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  7. Stadsrevisionen har under 2025 granskat kommunens uppföljning av privata utförare. Granskningen av kommunstyrelsen har huvudsakligen berört uppsiktsplikten och genomfördes under perioden juni-december 2025. Stadsrevisionen bedömer att kommunstyrelsen har säkerställt uppsikten över uppföljningen av privata utförare. Stadsrevisionen riktar inte några rekommendationer till kommunstyrelsen i ärendet.

    Stadskontoret har inget att erinra mot stadsrevisionens granskningsrapport.

    Bilagor

  8. Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  9. Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  10. I ärende STK-2023-140 om att inventera vilka modeller för internt köp och sälj som tillämpas i Malmö stad samt utvärdera ändamålsenligheten för sådana styrmodeller, uppdrog kommunfullmäktige fritidsnämnden att utreda förutsättningarna att fullt ut tillämpa självkostnadsprissättning för fritidsnämndens grönyteskötsel mot servicenämnden.

    Fritidsnämnden har i detta ärende återkommit med sin utredning och har föreslagit att utemiljöentreprenadsavtalet mellan fritidsnämnden och servicenämnden ska lyftas ur kommunens internhyresmodell från och med 1 januari 2026 samt överlämnat ärendet till kommunstyrelsen för vidare hantering. Fritidsnämnden skriver i sitt ärende att förslaget sker i samråd med servicenämnden.

    Stadskontoret bedömer att förändringen kan hanteras i befintliga processer i förvaltningsorganisationen avseende internhyresmodellen och kommer att bevaka att detta sker.

    Bilagor

  11. Funktionsstödsnämnden har inkommit med en ansökan om lokalanskaffning avseende inhyrning av lokaler för äldreboende inom lagen om stöd och service, till vissa funktionshindrade (LSS), på fastigheten Nattskärran 7 på Limhamn. Målgruppen är äldre personer med intellektuell funktionsnedsättning. Lokalen är ett tidigare äldreboende som kommer att anpassas för 18 lägenheter. Bedömd totalhyra är 4,6 mnkr och ett avtal föreslås tecknas på 10 år.

    Bilagor

  12. Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  13. Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  14. KF 260423

    Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  15. KF 260423

    I oktober 2021 beslutade kommunstyrelsen att återremittera förslag till ”Plan för Malmös gröna och blå miljöer” till tekniska nämnden och stadsbyggnadsnämnden med en anmodan om att nämnderna skulle inkomma med en återrapportering och bedömning av hur de olika frågorna i den föreslagna planen skulle kunna eller har inarbetats i andra planer och styrdokument. Nämnderna konstaterar att de flesta av de resultatmål som finns i ”Plan för Malmös gröna och blå miljöer” kan eller har inarbetats i andra planer och styrdokument. Vad gäller förverkligandet av resultatmålen görs en stor del av detta inom ramen för genomförandeprocessen för mål 6 i ”Miljöprogram för Malmö stad”. Nämnderna anser att ”Grönplan för Malmö 2003” bör upphävas i samband med återrapporteringen.

    Bilagor

  16. KF 260423

    Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  17. KF 260423

    Ärendet kommer att kompletteras med protokollsutdrag från kommunstyrelsens arbetsutskotts sammanträde 23 mars.

    Bilagor

  18. KF 260423

    Linda Obiedzinski (M)
    har i en motion föreslagit att kommunfullmäktige ska besluta

    • ge kommunfullmäktiges presidium, kommunstyrelsen och andra berörda nämnder i uppdrag att regelbundet hålla öppet hus på Rådhuset för Malmös skolklasser.
       
    • ge kommunfullmäktiges presidium, kommunstyrelsen och andra berörda nämnder i uppdrag att mer regelbundet hålla öppet hus på Rådhuset för allmänheten.
       
    • ge kommunstyrelsen och grundskolenämnden i uppdrag att ta fram en struktur där samtliga elever i Malmös grundskolor får möjlighet att besöka Rådhuset.
       
    • ge gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden i uppdrag att säkerställa att politiska ungdomsförbund, tillhörande partier representerade i antingen kommunfullmäktige, regionfullmäktige, Riksdagen eller Europaparlamentet tillåts bedriva informations- och kampanjverksamhet på samtliga kommunala gymnasieskolor.
       
    • ge kommunstyrelsen i uppdrag att revidera Malmö stads principer för överklagande av beslut gentemot externa aktörer, i syfte att säkerställa att de till större del präglas av återhållsamhet och beaktar konsekvenserna för de externa aktörerna.
       
    • ge kommunstyrelsen i uppdrag att säkerställa att samtliga offentliga handlingar, underlag och protokoll, gällande både tidigare och aktuella kommunala möten är tillgängliga för medborgarna.
       

    Motionen har internremitterats till kommunfullmäktiges presidium, grundskolenämnden och gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden.

    Bilagor

  19. KF 260423

    Jenny Bengtsson (SD) och Jacqueline Maly (SD) föreslår i en motion att berörda nämnder får i uppdrag att utreda hur Malmö kan införa ett system där avgiften för förskola och fritidshem vid gemensam vårdnad men separerade vårdnadshavare delas upp mellan vårdnadshavarna. Motionärerna föreslår också att berörda nämnder får i uppdrag att införa att avgiften beräknas utifrån respektive vårdnadshavares hushållsinkomst, i enlighet med gällande taxa, samt att respektive vårdnadshavare faktureras sin del av avgiften separat.


    Förskolenämnden, grundskolenämnden och servicenämnden har yttrat sig i ärendet. Nämnderna ställer sig positiva till delad faktura och lyfter också fram att det numera finns tekniska förutsättningar för att införa detta. Vissa frågor vad gäller finansiering, juridik och handhavande behöver dock fortsatt utredas.

    Bilagor

  20. KF 260423

    Lisbeth Persson Ekström (SD), Jacqueline Maly (SD) och Michael Hård af Segerstad (SD) har inlämnat motion med förslag om att kommunfullmäktige ska uppdra åt
    berörda nämnder att utreda möjligheterna att inkludera äldre nordisk kultur och kulturarv som utställning på Malmö museer, samt att uppdra berörda nämnder att utreda hur Malmö museer kan öppna upp för ideella föreningar och för civilsamhället att samverka kring Skånes kulturarv.

    Motionen har remitterats till kulturnämnden som bland annat framför att Malmö museum i flera pågående och kommande utställningar visar olika delar av Malmö stads historia, med olika perspektiv och för olika målgrupper. Malmö museum samverkar dessutom regelbundet med civilsamhället och andra aktörer. Kulturnämnden föreslår kommunfullmäktige att avslå motionen.

    Bilagor

  21. KF 260423

    Kommunfullmäktige har mottagit en motion från Nina Jakku (V) om kortare arbetstid i förskolor. I motionen föreslås att Malmö stad ska utreda och införa en 30-timmars arbetsvecka med bibehållen lön på de förskolor som har svårast att rekrytera förskollärare. Motionen tar sin utgångspunkt i antagandet att arbetstidsförkortning skulle kunna bidra till förbättrad arbetsmiljö, ökad attraktivitet i yrket och därigenom stärkt kompetensförsörjning.


    Förskolenämnden har i sitt yttrande redovisat ett underlag om rekryteringsläget i Malmö stads förskolor. Underlaget visar att antalet sökande och andelen kvalificerade sökande till förskollärartjänster har ökat tydligt under perioden 2023–2025, även i verksamheter med större strukturella utmaningar. Mot denna bakgrund gör nämnden bedömningen att rekryteringssvårigheter i dagsläget inte kan betraktas som generella eller akuta på ett sätt som motiverar införande av särskilda arbetstidslösningar.

    Berörd förvaltning bedriver samtidigt redan pågående utvecklingsarbeten för att stärka kvalitet, likvärdighet och kompetensförsörjning i förskolan.

    Bilagor

  22. KF 260423

    Mats Brogren (M) har inkommit med en motion angående etablering av en ny nöjesattraktion i Malmö, ”en minivärld i Malmö för internationella upplevelser”.
    Mats Brogren (M) föreslår att ge stadsbyggnadsnämnden i uppdrag att utreda och planlägga för en sådan etablering. I motionen föreslås även att ge berörda nämnder i uppdrag att samordna och tillse att lämpliga aktörer ges möjlighet att vara delaktiga i att utveckla platsen.

    Motionen har internremitterats till stadsbyggnadsnämnden, arbetsmarknads- och socialnämnden samt kulturnämnden. Stadsbyggnadsnämnden och arbetsmarknads- och socialnämnden ser positivt på förslaget som helhet, men bedömer att det finns flera utmaningar i genomförandet. Nämnderna föreslår därför att motionen avslås. Kulturnämnden har avstått från att lämna yttrande.

    Bilagor

  23. KF 260423

    Lisbeth Persson Ekström (SD) och John Roslund (-) har väckt motion om en aktivare vardag för seniora Malmöbor med yrkande att tekniska nämnden ska ges i uppdrag att initiera omförhandling av avtalet med Skånetrafiken i syfte att avveckla tidsstyrda begränsningar av Seniorbiljetten, att tekniska nämnden ska ges i uppdrag att initiera omförhandling av avtalet med Skånetrafiken i syfte att sänka åldersgränsen i avtalet till 67 år samt att berörda nämnder ska ges i uppdrag att beakta kostnaderna i beredningen av kommunfullmäktiges kommande budget i syfte att finansiera förändringarna.

    Tekniska nämnden har inkommit med yttrande. Tekniska nämnden anser att konsekvenserna av den utökning av giltighetstid som infördes den 1 januari 2026 bör analyseras innan ytterligare förändringar görs, för att säkerställa att kollektivtrafikens kapacitet är tillräcklig samt för att följa upp kostnadsökningen efter den senaste förändringen. Tekniska nämnden föreslår att motionen avslås med hänvisning till ökade kostnader.

    Stadskontoret delar tekniska nämndens bedömning om att följderna av den förändring som trädde i kraft vid årsskiftet bör analyseras och utvärderas innan ytterligare utökningar avseende giltighetstid och åldersgräns införs.

    Bilagor

Det finns ingen information att visa

Inget protokoll har publicerats

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.