Hoppa över navigering
  1. Mötesordföranden upplyser samtliga ledamöter om att vid nämndens sammanträde, liksom vid den vidare hanteringen av varje enskilt ärende, tillämpas gällande integritetslagstiftning vid all behandling av personuppgifter samt erinrar samtliga ledamöter om vikten av att inte nämna enskildas personuppgifter eller sekretessbelagda uppgifter under mötets gång. Detta är särskilt viktigt vid behandlingen av ärenden som omfattas av sekretess.

  2.   2

    Förvaltningen informerar

  3.   3

    Informationspunkt: Nytt kulturarvscenter, info och status på arbetet

  4.   4

    Informationspunkt: Presentation av Malmö Museets nya strategi

  5. Den första prognosen för året uppvisar en budgetavvikelse med +2 mkr som beror på prognostiserade tillfälliga fondintäkter. Verksamheterna beräknas att följa budget.

    I ärendet ingår också en revidering av internbudgeten 2026.

    Bilagor

  6. Biblioteken i Malmö har en egen bilaga till kulturnämndens lokalbehovsplan som beskriver kulturförvaltningens planerade lokalutveckling för bibliotek under tidsperioden 2027–2036. De bibliotek som är högst prioriterade i lokalbehovsplanen är de i Kirseberg och Lindängen. Den gemensamma medielogistiken påverkas också av biblioteksutveckling och det finns möjlighet att fördjupa samarbetet med funktionsstödsförvaltningen. För att komma vidare i arbetet med nya bibliotekslokaler och medielogistiken behöver ett inriktningsbeslut tas.

    Bilagor

  7. Kulturförvaltningen har, på uppdrag av kulturnämnden, tagit fram ett förslag till kulturskoleplan för perioden 2026–2036. Planen syftar till att tydliggöra kulturskolans uppdrag, roll och strategiska riktning för det kommande decenniet.

    Kulturskolan utgör en central del av stadens kulturella infrastruktur och spelar en viktig roll i att säkerställa barns och ungas rätt till kultur, delaktighet och skapande. Planen tar sin utgångspunkt i barn och ungas behov, rättigheter och livsvillkor och har arbetats fram i dialog med målgruppen, medarbetare och externa aktörer.

    Planen pekar ut fem strategiska utvecklingsområden som ska vägleda verksamhetens utveckling:

    • En kulturskola i och för hela staden
    • En kulturskola som finns hela året
    • En kulturskola på barns och ungas villkor
    • En kulturskola som en del av samhällsbygget
    • En kulturskola för professionell utveckling

     

    Bilagor

  8. Under de senaste tre åren har Malmö stad årligen fördelat ett riktat projektstöd till civilsamhället och kulturaktörer för kulturprojekt som berör eller motverkar diskriminering och rasism. Stödet har utlysts varje höst och kriterierna har i stort sett följt det ordinarie kulturstödet, med undantaget att även organisationer med religiösa syften får ansöka enligt kulturnämndens beslut (KN 2023–477).

     

    Förvaltningens bedömning är att behovet av ett särskilt projektstöd för antirasistiskt arbete kvarstår under 2026, särskilt i ljuset av stadens nya handlingsplaner mot antisvart och antimuslimsk rasism. Intresset för stödet har ökat och det bedöms spela en viktig roll för demokratiskt deltagande, engagemang och för att nå nya målgrupper i kulturlivet.

    Bilagor

  9. Kulturförvaltningen delar uppfattningen om att museets historiska samlingar är en central del av stadens kulturarv. Det arbete som efterfrågas i motionen pågår redan inom museets ordinarie verksamhet. Museet visar regelbundet autentiska föremål i utställningar som belyser Malmös historia och utveckling, och arbetar kontinuerligt med att tillgängliggöra samlingarna genom både utställningar, pedagogik och konceptuell utveckling.

     

    Museet utvecklar även tematiska utställningar och samarbetar med skolor och andra aktörer, i linje med motionens intentioner. Samtidigt betonas att museilagen kräver att museets innehållsliga arbete sker med respekt för principen om armlängds avstånd, vilket innebär att politisk detaljstyrning av urval och gestaltning inte är möjlig.

     

    Eftersom de efterfrågade åtgärderna redan är integrerade i verksamheten och museets professionella självständighet ska värnas, föreslås att motionen anses besvarad.

    Bilagor

  10. I samråd med Fastighets- och gatukontoret förslår Kulturförvaltningen att Kulturnämnden överlämnar Garveriet till Tekniska nämnden för vidare hantering av bygganden.

     

    Tidigare utredningar genomförda av både kulturförvaltningen och fastighets- och gatukontoret visar att fastigheten är i mycket dåligt tekniskt skick och att det förekommer allvarliga föroreningar i huset. Kulturförvaltningen och fastighets- och gatukontoret är eniga i förslaget om att överlämna garveriet till tekniska nämnden och kommer att gå upp med ärendet i sina respektive nämnder.

    Bilagor

  11. Rubricerat Malmöinitiativ har från stadskontoret överlämnats till kulturnämnden för vidare behandling då det har uppnått minst 100 röster.

    Initiativtagaren föreslår att Malmö stad ska renovera Garveriet vid Banérskajen och fylla det med någon form av publik verksamhet. Initiativtagaren argumenterar för att byggnaden är unik och därigenom har ett kulturhistoriskt värde.

    Bilagor

  12.   12

    Information från institutionerna 2026

  13.   13

    Inkomna skrivelser KN 25 maj 2026

  14.   14

    Anmälan delegationsbeslut 25 maj 2026

Det finns ingen information att visa

Inget protokoll har publicerats

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.